0

DOĞAL SABUNLARDAKİ PH DEĞERİ VE CİLDİMİZE ETKİSİ

DOĞAL SABUNLARDAKİ PH DEĞERİ VE CİLDİMİZE ETKİSİ

PH 55, cilt bariyeri, cildin asit mantosu gibi ifadeleri sık sık duyuyoruz. Herkes kadar anlamaya çalışsak da bazen kafamız karışıyor. Peki nedir bu PH?  

PH asitlik ve bazlık ölçüsüdür. İyi yada kötü ph değeri ifadesi doğru bir ifade değildir. Vücudumuzda farklı görevler için farklı ph değerleri  gereklidir. Örneğin mide asidi ph değeri 1-2 arasındadır. 

Cildimizin ph değeri bilimsel yayınlarda 4 – 7 arasında ifade edilir. Sağlık, beslenme , yaş, cinsiyet gibi faktörler cildin ph değerini etkiler. Ortalama değer 5.5 olarak bize öğretilmiş ve cildimize sürdüğümüz herşey 5.5 olmalı diğerleri asla sürülmemeli gibi bir inanış süregelmiştir.  

Cildimiz  vücudumuzu saran ve onu dış etkenlerken koruyan en büyük organımızdır. Cildin dış tabakası ise ter, yağ asitleri ve amino asitlerden oluşan bir tabakadır. Bir manto gibi vücudu saran bu tabakanın önemi asidik olmasıdır. Asit mantosu Cildi bakterilerden korur ve iyi bakterilerin işini daha iyi yapmasını sağlar. Sağlıklı cilt ph değerini kendi normaline çekme özelliğine sahiptir. Sabun gibi durulanan ürünler cilt yüzeyinden durulama ile uzaklaştırıldığı için kalıcı bir ph değişikliğine neden olmazlar. Doğal sabunların ph değeri 7 – 9 aralığındadır. Bu değer korkulduğu gibi clide zarar veren ve ph dengesinin bozulmasına sebep olan bir değer değildir. Sabun cilt üzerinde uzun süre kalmayıp durulandığı için cilt hızlıca kendi ph değerine dönecektir. Ayrıca doğal sabunlara uygulanan SUPERFAT yöntemi ile fazladan yağ girdisi sağlanarak sabunların ekstra bakım ve nemlendirme oranı artacaktır. Cildimize uyguladığımız diğer ürünlerin tonik, krem vb. cildimizde kaldığını düşündüğümüzde bu ürünlerin ph değerlerinin önemi dikkate alınmalıdır. 

Sonuç olarak sabun bilinen ve uygulanan en eski temizlik yöntemidir. Kaliteli ve özenle formüle edilmiş  bir doğal sabun cildinize zarar değil aksine birçok fayda sağlayacaktır.